מיקור חוץ באמצעות פרילנסרים

ולחשוב שאבא שלי היתה קביעות…

זה החל כסוד של אנשי התוכנה והאפליקציות. המשיך בתחומי העיצוב והפירסום. היום זה מתאים לכל אחד. לצרוך ולמכור שירותים זעירים במחיר זעיר כמעט לכל תחום העולה על הדעת.

איך אתם בהתאמת בגדים?  אני לא משהו, אגלה לכם סוד, אין מצב שאני הולך לקנות בגדים בלי אשתי. לא פעם אני מהרהר מה אם היה לי סטייליסט מקצועי שילווה אותי לחנות. אבל כמו שאתם יודעים שירות סטיילינג הוא יקר ובדרך כלל ניתן ריטיינר חודשי. ואני קונה חולצה פעם בחודש.

הערכה שלי, עוד כמה חודשים מקסימום שנה שנתיים, תוכלו להיכנס לחנות בגדים, להזמין מישהו שיודע להתאים בגדים, שיגיע יעזור לכם להתאים בגדים. תשלמו לו והוא יעבור ללקוח הבא שלו.

רוצים דוגמא נוספת, חזרתם מועידה שהתקיימה בריו, ונזכרתם ששכחתם את העניבה האהובה עליכם בשרות הכביסה במלון. לפני שאתם מוותרים כי משלוח בחברת משלוחים עולה הון פי 4 מהעניבה. למה שלא תבדקו אם יש איזה תרמילאי שחוזר בימים הקרובים הביתה, ויהיה מוכן להביא לכם אותה בכמה שקלים, כי הוא גם ככה באזור.

אלו שתי דוגמאות שמייצגות את קצה הקרחון, של שינוי המתרחש בימים אלה בשוק העבודה , שוק בו ניתן לקנות ולרכוש שירותים ועבודות, על ידי פרטיים כפי שעד היום קנינו חפצים, שוק משוכלל, מהיר ונגיש.

תמיד היו אלו המכונים פרילאנסרים, עובדים חיצוניים לארגון שמבצעים שירותים לטובתו ומקבלים שכר ישיר על עבודתם, הסיבות לכך רבות. מצד אחד הארגון לא צריך "לקנות פרה כדי לשתות חלב", מצד שני הפרילאנסר בעל התמחות וכישורים יחודיים  יכול להשכיר שירותיו לארגונים אחרים ולעיתים רבות להרוויח בזכות כך יותר.

"השטחת העולם" ופערי מחירי העבודה בין אזורים גאוגרפיים, הביאו לפריצת דרך ליכולת להפעיל  שירותי מיקוד חוץ, ופרילאנסרים  מכל העולם. עם זאת רובה המכריע של הפעילות היתה בין ארגונים, ולא בין יחידים.

לאט לאט צצו יוזמות של זירות המאפשרות השכרת שירותים על ידי יחידים מיחידים. בזכות הנגישות לאינטרנט  בכל מקום ובכל זמן, שיכלול והוזלת המכשירים הניידים  בשילוב עם יכולת סליקה בטוחה ונגישה בין יחידים ואימוץ זירות מסחר כמו Ebayבהם גילינו שניתן לסמוך על פרטיים מהצד השני של הגלובוס בלי להכיר אותם.

איך זה עובד?

בדומה לEbayנוצרו זירות מסחר שבהם נפגשים דורשי עבודה, ועובדים פוטנציאלים. רוב הזירות מתמחות בתחומים מסויימים (פירוט בהמשך) ונותנות שירות של בקרת איכות וסליקה.

כמה זה עולה?

הזירות הן משוכללות, ולכן העלות היא בהתאם להיצע וביקוש, באופן טבעי שירותים שאינם תלויי מיקום, ניתן להשיג במחירים זולים משמעותית, בשל היכולת של נותני שירות ממקומות בהם מחיר העבודה זול לספק שירות למקומות בהם עלות העבודה יקרה.

איך אני יודע שאקבל שירות איכותי?

ראשית כל צריך להיות זהירים. הבעיה לא פשוטה, ברוב הזירות ניתן להתרשם מעבודות קודמות, ןיש מנגנון ביקורת דומה למנגנון הקיים ברוב אתרי המסחר, בו ניתן לבדוק מה לקוחות קודמים חושבים על נותן השירות.

האתרים היותר רציניים מספקים אחריות, בדמות מנגנון ישוב מחלוקות המונע תשלום לספק שלא נתן תמורה.

יש לציין יתרון גדול נוסף, לשני הצדדים בתחום הסליקה, בעוד הלקוחות לא צריכים לדאוג לאבטחת המידע של אמצעי הסליקה שלהם כי אינו חשוף לנותן השירות, הרי שלרוב גם נותן השירות לא צריך לדאוג לגביית התשלום, כיון שהוא נגבה בדרך כלל מראש במנגנונים שונים ל"נאמנות" זירת המסחר.

 

אז מה אפשר לקנות בזירות ואיפה?

שירותי און ליין:

כל דבר שאפשר לעשות באינטרנט ובמחשב, הניתן להשלח כקובץ, או כפעילות אינטרנטית, שווקים אלה וותיקים וניתן למצוא בהם כל מה שניתן לחלום עליו, פעילויות לגיטימיות כניתוחים עסקיים,מחקרים אקדמיים אפיונים  , יצירת קטעי תוכנה בכל רמה, עיצוב אתרים, עיצובים גרפיים.  ופעיליויות מעט פחות לגיטימיות כלייקים "מזוייפים" לדפי פייסבוק וצפייה בסרטוני יוטיוב (כדי להגדיל את כמות הצפיות).

מאיפה מתחילים?

freelancer.com     אתר בינלאומי, כיון שהוא בין הראשונים בתחום כמות התנועה בו גדולה.

elance.com , odesk.com  אתרים aבהם ניתן לשכור גם עובדים ברמה שעתית, בזכות העובדה שקיים מנגנון העוקב אחרי שעות העבודה והתתקדמות שלהם

Xplace זירה דומה, אבל ישראלית, למי שמעדיף או נזקק לעובדים ישראלים (בעיקר משיקולי שפה או תרבות)

Fiverr: הצלחה ישראלית ברמה עולמית, הנגישה את התחום "לכל בית" בזכות הפשטות הגאונית של הפיכת השאלה כמה זה עולה לי, לתשובה מה אני מוכן לעשות תמורת 5 דולר.

ניתן למצוא שם עיצוב לוגואים, עצות, ביקורות על אתרי אינטרנט, הכנסת אפקטים מיוחדים לסרטונים ועוד ועוד.

 

Amazon Mechanical Turk: שירות וותיק של אמזון השם דגש על עבודות המצריכות אינטליגנציה אנושית לזמן קצר למשימות כגון הבנת תוכן, ראייה וכולי.

 

שירותים בעולם האמיתי:

לדעתי כאן המהפכה האמיתית שתשליך על עולם העבודה כפי שהכרנו. עולם שבו ניתן להשכיר בפשטת ושקיפות עובדים על בסיס צורך, בו התשלום משתנה בהתאם להיצע וביקוש בכל רגע נתון.

הנה מספר דוגמאות:

taskrabbit.com  : זירת מסחר "לעולם העבודה האמיתי" שהחלה דרכה בסאן פרנסיסקו, ומתחילה לזלוג לאזורים נוספים, צריכים מישהו שיוציא עכשיו את הכלב, ילך לדואר, ינקה את השביל? מעלים הודעה לשירות עם מיקום ומחיר, הנחשפת לכל מי שרלוונטי והתקין אפליקציה במכשיר הטלפון שלו. כרגיל, אישור העבודה אישור הביצוע והסליקה מתבצעים דרך האפליקציה. העובדים בדומה למשחק, אוספים נקודות בהתאם לכמות עבודות שביצעו, והציון שקיבלו מהלקוחות.

gigwalk.com: מיועד לכל סוגי העבודות אך בעיקר כאלה שניתן לבצע עם הסמרטפון, לצלם תמונה במקום מסויים, לסרוק מחירי מוצרים אצל המתחרה וכולי.

easyshiftapp.com: שירות המאפשר להשיג עובדים למשמרות בצורה מיידית, בהתאם לצורך.

bistip.com  שירות המחזיר  אותנו לסיפור העניבה שנשכחה בריו, מאפשר לחפש מישהו שנמצא במקום מסויים ויכול להביא אותו אלינו.

 

לסיכום, בפעם הבאה שאתם צריכים לעשות משהו בעצמכם, ולא ממש בא לכם,  כנסו לאינטרנט ובידקו אם יש מישהו שיהיה מוכן לעשות את המשימה במקומכם.

 

 

 

עוד על הכותב חנן לב

מחבר מקבלי החלטות, טכנולוגיה והצלחה עסקית. ליצירת קשר בדרך המסורתית 0544727478

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *